ORGANİK VE DOĞAL KOZMETİK

 Organik ve Doğal kozmetik ürünleri, içeriğinde hiçbir zararlı kimyasal barındırmayan, üretim aşamasından paketleme aşamasına kadar kontrol ve sertifikasyon kuruluşları tarafından denetlenip sertifika verilen ürünlerdir.

ECOCERT Grup doğal ve organik kozmetik ürünleriniz için standart geliştiren ilk sertifikasyon kuruluşudur. Tüketiciye çevre ve sağlık dostu bir kozmetik ürün sunulmasını hedefleyen ECOCERT standardının temel ilkeleri;

1. Kozmetik ürünün; yenilenebilir kaynaklardan elde edilen malzemelerden ve çevre dostu işlemlerle üretilmesi

 • GMO, paraben, phenoxyethano, nano partiküller, silikon, PEG sentetik parfüm ve boyalar, hayvan kaynaklı maddeler (hayvanlardan süt, bal gibi doğal yollarla elde edilen ürünler haricinde) içeremez.
 • Biyolojik olarak parçalanabilen ya da geri dönüştürülebilir ambalajlar kullanılmalıdır.

2. Organik tarımdan elde edilen doğal içerikler, sertifikasyonun gerçekleştirilebilmesi için  minimum eşikte olmalıdır

Ecocert Standardı, her iki etiket için (doğal ve organik ), toplam içeriğin %95'inin doğal kaynaklı olması gerektiğini bildirir.


 • Doğal ve organik kozmetik etiketi: 
  logo-organic-cosmetics
  Formülde yer alan tüm bitkisel kaynaklı içeriklerin minimum %95 , tüm katkı maddelerinin ise %10 oranlarında olması gerekmekte ve ağırlıklı olarak organik tarımdan elde edilmiş olmalılardır

 

 

 • Doğal kozmetik etiketi: 
  logo-natural-cosmetics
  Formülde yer alan tüm bitkisel kaynaklı içeriklerin minimum %50 , tüm katkı maddelerinin ise %5 oranlarında olması gerekmekte ve ağırlıklı olarak organik tarımdan elde edilmiş olmalılardır.

 

 

3. İşletme denetimi Ecocert Grup denetçisi tarafından gerçekleştirilir.


Doğal ve Organik Kozmetik ile ilgili detaylı bilgilendirme, standart ve yönetmelikler için ECOCERT GROUP web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.