Bio Suisse- Tedarik Zinciri Monitörü

Creation date: 
Tuesday, March 21, 2017

Değerli Müşterimiz,

 

Bio Suisse, 1 Mart 2017’den itibaren izlenebilirlik kontrol önlemlerinin güvenliğini artırmak ve prosedürel verimliliği garanti etmek amacıyla tedarik zincirini izlemek ve kontrol etmek için "Bio Suisse Tedarik Zinciri Monitörü" adlı bir elektronik sistemi kullanmaya ve ihracat sertifikalarının takibini Tedarik Zinciri Monitörü (Supply Chain Monitor) isimli online bir portaldan gerçekleştirmeye başlamıştır.

Bu sistemde ihracatçılar (İsviçre dışından gelen ürünlerin son hazırlayıcısı olan firmalar) her işlemin ayrıntılarını bu veri tabanına girip gerekli tüm belgeleri de ek olarak yükledikten sonra işlem dosyasını gözden geçirilmek üzere ithalatçıya yönlendireceklerdir.

İthalatçınız, varış bilgisini alacak ve daha sonra işlem ayrıntılarını kontrol edebilecek, daha fazla belge yükleyebilecek ve inceleme amacıyla işlem dosyasını Bio Suisse'e gönderecektir. Bio Suisse işlemi kontrol ettikten sonra bilgi verecektir. Ardından, ithalatçı elektronik olarak damgalanmış bir denetim sertifikasını indirebilecek ve yazdırabilecektir.

Bu işlemler sadece Bio Suisse ürünlerin izlenmesi için gerçekleştirilecek olup, İhracat sertifikaları (Certificate of inspection) tarafımızca hazırlanmaya devam edecektir. Tarafımızca hazırlanan ihracat sertifikaları, ürünlerin Bio Suisse uygunluğu için Bio Suisse tarafından değerlendirmeye alınmayacaktır ancak ihracat sertifikalarını (certificate of inspection) ithalatçı kendi kontrol kuruluşuna ibraz etmeye devam edecektir.

Bio Suisse ürünlerin izlenebilirliğini artık bu sistem kontrol edeceği için ihracatçı ve ithalatçının sisteme kayıt olması gerekmektedir. Konu ile ilgili acil aksiyon alabilmeniz için bilgilerinize arz ederiz. Aşağıda sisteme kayıt olabileceğiniz sayfaya yönlendiren linki  için buraya tıklayabilirsiniz. 

Bu sistemde ürünlerin üreticisi, işleyicisi vb. görüneceğinden eğer Bio Suisse’li ürünleri kendiniz üretmiyor ve dışarıdan tedarik ediyorsanız ve tedarikçinizin ithalatçı tarafından görünmesini istemiyorsanız  belirli bir ücret karşılığı Bio Suisse üreticileri anonim hale getirebilmektedir. Böyle bir talebiniz olması durumunda Bio Suisse ile iletişime geçebilirsiniz (import@bio-suisse.ch).

Bio Suisse yıllık denetimleri sırasında denetim kuruluşu, izlenebilirlik kontrolünü gerçekleştirmek için diğer belgelerle birlikte Bio Suisse Tedarik Zinciri Monitöründen belge talep edebilir. Sistemden alınan ve belirli bir sürede gerçekleşen tüm işlemleri listeleyen Bio Suisse damgalı ve numaralı bu belge denetimlerde incelenecektir. Kontrol kuruluşu işlemleri direkt online sistemden de inceleyebilecektir.

 

Tedarik Zinciri Monitörü (Supply Chain Monitor) ile ilgili bilgiye ulaşabileceğiniz linkleri aşağıda dikkatine sunarız;

http://www.bio-suisse.ch/en/scm.php

http://www.bio-suisse.ch/en/scm.exporters.php

 

Bu yeni online sisteme ilişkin sorularınız olması durumunda aşağıdaki iletişim bilgisi bulunan Bio Suisse personeli  ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Oliver Gaede

Supply Chain Import

 
Tel. ++41 61 204 66 69 (direct)
oliver.gaede@bio-suisse.ch