AB İhracat sertifikalarının hazırlanmasına ilişkin yeni online sistem TRACES

Creation date: 
Tuesday, March 21, 2017

 

Değerli Müşterilerimiz, 

Avrupa Birliği’ne yapılan yüklemelere ilişkin ihracat sertifikalarının hazırlanmasında yakın gelecekte bir takım değişikler olacaktır.

Avrupa Birliği komisyonu, 14 Ekim 2016 tarihinde yayımlamış olduğu 1235/2008 No’lu AB yönetmeliği’ni revize eden (EU) 2016/1842 No’lu yönetmelik ile AB’ye ihraç edilen ürünler için elektronik İhracat sertifikası (certificate of inspection) hazırlanması ile ilgili olarak adı TRACES (Trade Control and Expert System-Ticaret Kontrolü ve Eksper sistemi)  olan yeni bir online sistemi  ve 19 Nisan 2017 tarihinden itibaren kullanılacak olan yeni İhracat sertifikası formatını tanıtmıştır.

Bu yeni sistem ve yeni ihracat sertifikası formatına ilişkin bilgilendirme mektubumuz (tıklayınız), TRACES sistemi ile ilgili müşteri rehberimiz ve detaylı bir sunum için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

19 Nisan’dan sonra Avrupa Birliği’ne olan yüklemeleriniz için yapacağınız ihracat sertifikası başvurularında yeni İhracat sertifikası formatını diğer başvuru evrakları ile birlikte (fatura, vb.) iletmenizi rica ederiz. İLgili sertifika formatını tarafımızdan temin edebilirsiniz.